top of page

Çocuklarda Büyüme İzleminin Önemi

James Tanner “Büyüme sağlığın bir yansımasıdır.” derken aslında hepimizin iyi bildiği bir konuyu çok iyi özetlemiştir. Süreğen bir sağlık problemi olan çocuklarda büyümenin olumsuz etkileneceği aşikârdır. Dolaylı olarak bulunduğu toplumdaki çocukların standartlarına uygun büyüyen çocukların da sağlıklı olduğu öngörüsü büyük olasılıkla doğru olacaktır. İşte bu neden ile tüm çocukların sağlıklı çocuk izlemi kapsamında düzenli olarak boy ve ağırlıklarının bir sağlık personeli tarafından ölçülmesi ve kayıt altına alınması gerekmektedir.

Bu ölçümlerin bulunduğumuz toplum verileri ile karşılaştırılması için grafikler (persantil eğrileri) kullanılabileceği gibi dijital hesaplama araçları da kullanılabilmektedir. Bu amaç ile kullanılabilecek Microsoft Excel çalışma kitabı tabanlı bir program (oksoloji 2021) bu sitenin dokümanlar sayfasından indirilebilir. Ayrıca web tabanlı ceddcozum isimli bir uygulama da Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneğinin bir çalışması olarak hekimlerin kullanımına sunulmuştur.


1 Tanner JM. Growth as a mirror of the condition of society: secular trends and class distinctions. Acta Paediatr Jpn. 1987 Feb;29(1):96-103. doi: 10.1111/j.1442-200x.1987.tb00015.x. PMID: 3144856.

2 https://www.ceddcozum.com/


362 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page