Çocuklar şeker hastası (diyabetes mellitus) olur mu?

En son güncellendiği tarih: Mar 25

Erişkinlerde oldukça sık gözlenen şeker hastalığı (diyabetes mellitus) daha az sıklıkta (1000 çocukta 1) olmakla beraber maalesef çocuklarda da gözlenebilmektedir.

Çocuklarda şeker hastalığı genellikle son 2-3 hafta içinde ortaya çıkmış artmış susama hissi ve su içme, sık tuvalete gitme (idrar yapma), daha öncesinde idrarını tutabilen çocuğun idrar kaçırmaya başlaması, iştahında azalma olmaksızın kilo kaybı ve halsizlik şeklinde kendisini gösterir. Bu belirtilere rağmen tanı almayan çocuklarda izleyen günlerde iştahsızlık, kusma, hızlı ve derin nefes alma ve sonrasında bilinç kaybı (şeker koması) gelişebilir.

Yukarıdaki belirtileri taşıyan çocukların en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir.

Erişkin şeker hastaların önemli bir kısmı ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi edilebilirken çocuk şeker hastalarının neredeyse tamamının günde en az dört defa cilt altı enjeksiyon (iğne) ile insülin tedavisi alması gerekmektedir.

Bu çocukların tedavisiz kalması şeker koması ve hatta ölüm riski taşımaktadır.
22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ÇOCUKLARDA BOY KISALIĞI

Bir çocuğun boy kısalığı, aynı yaş ve cinsiyetteki 100 çocuk ile karşılaştırıldığında en kısa 3. çocuktan daha kısa olması şeklinde tanımlanmaktadır. Bir çocuğun kısa olması mutlaka bir hastalığı oldu